psineček výběžkatý

(Agrostis stolonifera)
Agrostis stolonifera
Agrostis stolonifera

Obecná charakteristika:

  • Výběžkatá tráva s nadzemními výběžky
  • Čepel 1,5–2 mm široká (liší se podle odrůdy)
  • Doba klíčení osiva 15–25 dnů, v závislosti na podmínkách
  • Vytváří velmi hustý travní drn (podmínkou je intenzivně kosený trávník)
  • Je vhodný pro všechny typy půd (podmínkou úspěšného pěstování na greenech je vyvážená výživa, pravidelná vertikutace a aerifikece spojená s pískováním)
  • Dobře snáší chlad i mírné zastínění, vyžaduje dostatečný přísun vody
  • Snáší velmi nízké sečení na výšku 3–4 mm
  • Využívá se především v monokultuře na greenech golfových hřišť

Cobra Nova

Cobra Nova je velmi kvalitní odrůda psinečku výběžkatého, která je určená především pro jamkoviště golfových hřišť, ale lze ji použít i na odpalištích, fairwayích pro kroketové trávníky nebo tenisové kurty. Snáší velmi nízké sečení (3–12 mm). Dobře odolává napadení dolarovou skvrnitostí (dollar spot) a brown patch (Rhizoctonia Blight), kterou způsobuje patogen Rhizoctonia solani. V průběhu zimního období si udržuje hezkou barvu. Na jaře rychle obrůstá a dostává se tak do dobré kondice.

CY 2

Je jedna z nejkvalitnějších odrůd psinečku výběžkatého – elita mezi psinečky. Je určená pro jamkoviště golfových hřišť, ale lze ji použít i na odpalištích a fairwayích a na stanovištích s horšími světelnými podmínkami. Má vynikající toleranci k nízkému sečení (3–12 mm). Vykazuje výborné výsledky v testech STRI v Anglii, v USA, ale i ve Skandinávii. Má vysokou odolnost proti napadení dolarovou skvrnitostí (dollar spot) a brown patch (Rhizoctonia Blight), kterou způsobuje patogen Rhizoctonia solani.

PENN A-1

Odrůda psinečku výběžkatého PENN A-1 vytváří velmi kvalitní hrací povrch jamkovišť golfových trávníků. Velmi dobře se prosazuje proti plevelům, především proti zaplevelení lipnicí roční, kterým nedávná prostor k růstu. Snáší velmi nízké sečení (3–10 mm). Má tmavě zelenou barvu, vynikající toleranci k letním přísuškům, zimnímu chladu a houbovým chorobám. Velmi dobře odolává zátěži. V průběhu zimního období si udržuje vynikající barvu. Na jaře rychle obrůstá a dostává se tak do velmi dobré kondice.

PENN G-6

Odrůda PENN G-6 je jedna z nejkvalitnějších odrůd psinečku výběžkatého. Je určená především pro jamkoviště golfových hřišť. Jedná se o klasickou variantu osevu golfového greenu, ale lze ji použít i na odpalištích a fairwayích. Má středně zelenou barvu, vynikající toleranci k letním fuzariózám a listovým skvrnitostem. Dobře odolává napadení dolarovou skvrnitostí (dollar spot). Velice dobře se adaptuje na stanovištích s horšími světelnými podmínkami.