O odrůdách a jejich vlastnostech

Festuca rubra commutata

Vážení obchodní partneři, rádi bychom vám tímto představili nové odrůdy trav použité v produktové řadě Greenkeeper společnosti AROS-osiva. Tento sortiment jednotlivých odrůd jsme v letošním roce doplnili o odrůdy, které jsme vytipovali na základě našich pokusů a zkoušek na několika lokalitách golfových, fotbalových a ragbyových hřišť České republiky.

Za zmínku stojí především tyto odrůdy:

Jílek vytrvalý (Lolium perenne) Polarstar. Jemnolistá odrůda diploidního jílku vytrvalého, pocházejícího z novošlechtění v USA, používaná a vyzkoušená především na fotbalových hřištích v Německu. Tato odrůda je odolná proti zimnímu vymrzání a tolerantní k nízkému sečení. Vytváří velmi jemný a hustý trávník tmavě až velmi tmavě zelené barvy, s využitím především pro sportovní trávníky. Jílek vytrvalý Gator je osvědčená diploidní odrůda jemnolistého jílku vytrvalého, má dobrou toleranci k zimnímu vymrzání, je odolná proti napadení padlím travním a rzí travní, s využitím především pro sportovní trávníky. Vytváří jemný, hustý a pevný trávník. Je tolerantní k nízkému sečení rostliny jsou středně zelené barvy. Obě tyto odrůdy jsou ideální pro klimatické podmínky České i Slovenské republiky.

Z kostřav červených dlouze výběžkatých (Festuca rubra rubra) bychom vám rádi představili nově zařazenou odrůdu Corail. Jedná se o středně ranou oktaploidní odrůdu, která vytváří velmi jemný a hustý trávník středně zelené barvy. Dobře odolává napadení plísní sněžnou, padlím travním a rzí travní. Dobře snáší nízké sečení a letní sucha.

Nově zařazená odrůda kostřavy drsnolisté (Festuca trachyphylla) Nordic je osvědčenou extrémně suchomilnou hexaploidní kostřavou drsnolistou středně až tmavě zelené barvy. Je odolná vůči napadení plísní sněžnou a rzí travní, vhodná především na fairwaye a roughy.

U lipnic lučních (Poa pratensis) jsme nově zařadili odrůdu Miracle PreGerm a odrůdu Julius. Odrůda Miracle je špičkou mezi odrůdami lipnic lučních. Používá se především na golfových a fotbalových hřištích ve Velké Británii, Holandsku a Německu. Vytváří velmi hustý, jemný trávník středně až tmavě zelené barvy s využitím především pro sportovní trávníky. Tato odrůda má vysokou toleranci k zátěži s rychlou schopností regenerace. Je odolná proti napadení plísní sněžnou, letním přísuškům a holomrazům.

Pozn.: Námi nabízené osivo odrůdy Miracle je navíc speciálně ošetřeno technologií PreGerm. Takto ošetřené osivo klíčí až o 7 dní rychleji, než osivo bez ošetření. Výsledkem je rychlejší zapojení lipnice luční s ostatními druhy ve směsi, čímž se snižuje konkurenční boj při vzcházení osiva především s jílky vytrvalými.

Nově zařazená odrůda Julius vytváří velmi hustý, jemný trávník středně zelené barvy s využitím především pro sportovní trávníky s rychlou schopností regenerace. Velmi dobře snáší letní sucha a zimní holomrazy. Obecně u lipnic lučních platí to, že oproti kostřavám červeným lépe snášejí letní sucha a následně (po závlaze) velice dobře a rychle regenerují.

Nově zařazená odrůda psinečku obecného (Agrostis capillaris) Denso je používána především na golfových hřištích ve Velké Británii a Německu. Vytváří velmi jemný a hustý trávník středně zelené barvy. Je odolná proti napadení plísní sněžnou a listovými skvrnitostmi, má vysokou toleranci k nízkému sečení. Dosahuje minimálních denních přírůstků, je vynikající jako monokultura, ale i ve směsích s kostřavou červenou pro použití především na golfových greenech.

Věříme, že jsme vám alespoň v krátkosti přiblížili ty nejdůležitější charakteristické znaky a vlastnosti námi nabízených odrůd pro golfové a sportovní trávníky.

Kompletní sortiment nově zařazených odrůd a složení jednotlivých travních směsí si můžete, prohlédnou ve srovnávacích tabulkách.Vloženo: 03.03.2009